Αγαπητοί γονείς,

Με χαρά σας ανακοινώνουμε ότι στα πλαίσια της προσπάθειας να γνωρίσουμε καλύτερα τα παιδιά μας και τις ανάγκες τους, ξεκινά τη λειτουργία της η Σχολή Γονέων του Γυμνασίου Νεάπολης με πρωτοβουλία της Κοινωνικής Λειτουργού κυρίας Παπαναστασίου Πολυξένης. Η Σχολή απευθύνεται σε όλους του γονείς που έχουν κοινό σημείο το ενδιαφέρον τους και την αγάπη τους για τα παιδιά. Σκοπός της Σχολής είναι: α) Η ενημέρωση των γονέων σε θέματα κοινωνικοσυναισθηματικής ανάπτυξης των παιδιών β) Η συζήτηση για τις σχέσεις γονέων και παιδιών και τις σχέσεις οικογένειας και σχολείου. Σε κάθε συνάντηση θα υπάρχει ένα συγκεκριμένο θέμα, το οποίο θα αναδύεται από την ανίχνευση των αναγκών στο περιβάλλον του σχολείου. Μετά από σχετική εισήγηση της Κοινωνικής Λειτουργού θα ακολουθεί γόνιμος διάλογος, προβληματισμός και προτάσεις για κάθε θέμα. Σας προσκαλούμε στην πρώτη ενημερωτική συνάντηση γνωριμίας την Τετάρτη, 13 Δεκεμβρίου 2023 και ώρα 19:15, στο Γυμνάσιο Νεάπολης.